Dojmy účastníka konference

24.06.2012 22:52

Ohlas na konferenci

 

20. června 2012 jsem se zúčastnil konference projektu Labyrint světa a ráj srdce, který se věnoval multikulturalitě, boji proti rasismu, xenofobii a násilí ve společnosti. Zaměřen byl zejména na žáky od mateřské až po střední školy.

Na konferenci mě překvapilo nasazení týmu zpracovatelů projektu. Tým dokázal vytvořit mezi účastníky báječnou atmosféru, ať už to bylo jejich přístupem ke každému účastníkovi konference, nebo etnocateringem. Naprostým vrcholem pak byla přednáška Mgr. Gantulgy Ganjuur o dětech v mongolské kultuře v porovnání s naší zemí. Mně osobně to nastavilo zrcadlo nejen do výchovy svých vlastních dětí, ale také mě to inspirovalo ve vzdělávání dětí na základní škole, kde již téměř 20 let pracuji.

Určitě zajímavé bylo i setkání s korejským studentem, jeho postřehy z doby, kdy neuměl česky, jeho pocity z každodenní docházky do základní školy a vzpomínka na lidi, kteří mu pomáhali překonat obtíže, především jazykovou bariéru. Humornou vložku vytvořil také dotazník v korejštině. Na tomto materiálu jsem si uvědomil, jaké nepříjemné pocity musí zažívat lidé, kteří přicestují do ČR z různých důvodů, úředníci, učitelé, ale i jejich okolí jim nerozumí a často vytvářejí další bariéry mezi jednotlivými kulturami.

Mgr. Bohuslav Hora

ZŠ Planá nad Lužnicí

Kontakt

Hanka Jurásková +420 608 419 657 juraskova@sutros.cz